Cinsel Sorun Terapisi

 

CİNSEL TERAPİ

 

Cinsel terapiler, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan psikoterapi yaklaşımlarıdır. Cinsel sorunları ve kaygıları olan kişiler ya da çiftlerde uygulanır. Kapalı toplumlarda dile getirilemeyen sorunlar, cinsellik alanında çalışan profesyonel hekimler ile konuşulup, paylaşılıp destekleyici ve tedaviye yönelik yaklaşımlar ile çözümlenir. Cinsel sorunlar nedeniyle tedavi arayışında olan kişiler bu kadar özel bir durumu anlatma ve yardım alma konusunda rahatsız hissedebilirler. Alanında profesyonel bir hekim kişiyi ya da çifti uygun ortamda değerlendirerek güven ilişkisi kurar ve sorunun rahatlıkla konuşulabilmesini sağlar. Terapist gizlilik ilkesine sonuna kadar bağlı kalır.

Cinsel terapi temelde sorun odaklı bir terapidir, sorunun çözümüne yönelik davranışçı uygulamalar sunar, kişinin ya da çiftin durumuna göre gereğinde bireyselleşebilir. Günümüzde genellikle haftalık seanslarla uygulanır. Tedavi süresi vakadan vakaya göre değişir. Sorun odaklı olmakla birlikte ek sıkıntılar tanımlanmışsa süre uzayabilir. Zorunlu olmamakla birlikte her hastadan değerlendirme ve tedavi sürecine partneri ile birlikte bir çift olarak katılmaları istenir. Çift olarak değerlendirme cinsel işlev bozukluğuna neden olabilecek etkileşimleri gözlemleme imkanı verirken aynı zamanda ‘kişinin değil ilişkinin sorunu’ vurgusunun da yapılmasını sağlar. Bu cinsel terapinin partneri olmayan birine faydası olmadığı anlamına gelmez. Kişiye verilecek psikoeğitim, cinsel işlevselliği etkileyen düşüncelere karşı çıkmaya ve tek başına yapılacak davranışçı egzersiz ödevlerine dayanır. Bir ilişki içerisinde olacağı zaman sorunları nasıl çözümleyeceğine dair bir plan geliştirilir ve tedaviye bir partneri olunca devam edilebileceği seçeneği sunulur.

Tedavide; cinsel eğitim, iletişim eğitimi, çift danışmanlığı, fiziksel farkındalık ve duyumsama egzersizleri, cinsel sorunlara katkıda bulunan geçmişteki travmatik ya da olumsuz yaşantıların ele alınması, çiftin evde uygulayacağı cinsel egzersizler yer alır.

MentalPress

MentalPress